Ofiarom stanu wojennego [10]

Pamięci ofiar stanu wojennego

Seria: brak
Nominał: 10 zł
Metal: 925/1000 Ag
Wymiary: 28.2x28.2 mm
Waga: 14.14 g
Stempel: lustrzany
Naklad: 10000 sztuk
Rant: gładki
Dodatek: brak
Data emisji: 2021-12-09
Cena emisyjna: 160 zł
W środkowej części fragment muru z oknem i stojącą w nim płonącą świecą; w środkowej części, poniżej okna, krzyż oraz z prawej strony ukośny napis: 13 GRUDNIA. Z lewej i prawej strony lista pięćdziesięciu sześciu ofiar stanu wojennego zakończona w prawej dolnej części napisem: I WIELU INNYCH… Wzdłuż górnej krawędzi napis: PAMIĘCI OFIAR STANU / WOJENNEGO.
Wzdłuż krawędzi monety rozerwane kraty, pomiędzy nimi wizerunki trzech ofiar stanu wojennego: centralnie popiersie Grzegorza Przemyka, z lewej strony – Emila Barchańskiego, a z prawej – Antoniego Browarczyka; z boku każdego wizerunku ułożone z liter pod kątem 90° napisy: EMIL BARCHAŃSKI, GRZEGORZ PRZEMYK, ANTONI BROWARCZYK. Z lewej strony, u dołu, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, poniżej orła napis: 10 ZŁ. Wzdłuż górnej krawędzi napis: RZECZPOSPOLITA / POLSKA, u dołu oznaczenie roku emisji: 2021. Pod orłem, po prawej stronie, znak mennicy: m / w.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
189.00  
189.00  
www.swiat-monet.pl 197.00
www.e-kolekcjoner.pl 199.00
www.numizmatyczny.pl 199.00
www.supermonety.pl 199.99
200.00  
219.00  

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

Pamięci ofiar stanu wojennego

Wielki zryw wolności, jakim była wywalczona w sierpniu 1980 r. „Solidarność”, odmienił życie Polaków. Komunistyczna władza nie chciała jednak oddać swoich wpływów i różnymi sposobami starała się osłabić dążenie społeczeństwa do wolności. Z inspiracji Kremla 13 grudnia 1981 r. wprowadzono w Polsce stan wojenny. Z pomocą wojska, milicji i bezpieki aresztowano tysiące działaczy NSZZ „Solidarność”. Na ulicach pojawiły się czołgi i transportery opancerzone. Atakowano strajkujących i protestujących przeciw haniebnej i bezprawnej decyzji władz. Zapełniały się obozy internowanych. Padały strzały z broni palnej, polała się bratobójcza krew.

Pierwszą ofiarą stanu wojennego był Stanisław Kostecki, który ...

Czytaj cały artykuł