Stanisław Lewiński [10]

Stanisław Lewiński

Seria: Wielcy polscy ekonomiści
Nominał: 10 zł
Metal: 925/1000 Ag
Średnica: 32 mm
Waga: 14.14 g
Stempel: lustrzany
Naklad: 10000 sztuk
Rant: gładki
Dodatek: brak
Data emisji: 2022-05-05
Cena emisyjna: 170 zł
Z prawej strony popiersie Jana Stanisława Lewińskiego, z lewej strony napis: JAN / STANISŁAW / LEWIŃSKI / 1885–1930. W tle kompozycja kół zębatych i rombów.
U góry wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, pod orłem, po prawej stronie, znak mennicy: m / w. Z lewej strony orła oznaczenie roku emisji: 2022, z prawej strony orła napis: 10 ZŁ. Poniżej orła cytat z dzieła Jana Stanisława Lewińskiego „Zasady ekonomii politycznej” o treści: „Teoria i rzeczywistość dają się porównać / do dwóch kół zębatych, które muszą być / dokładnie do siebie dopasowane. / Koło teoretyczne, skonstruowane bez myśli / o jego zastosowaniu, w mechanizmie / naukowym nigdy sprawnie swego zadania / spełniać nie będzie. Nawet największy / wysiłek myśli nie przezwycięży / tej trudności”, zakończony kropką. Wzdłuż dolnego brzegu półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
196.00  
www.coin24.pl 199.00
www.monety.gdynia.pl 199.00
199.00  
214.99  
219.00  
www.e-kolekcjoner.pl 229.00

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

Stanisław Lewiński

Jan Stanisław Lewiński (1885–1930) był ekonomistą i wykładowcą akademickim. W dzieciństwie wyjechał z Polski. Nauki pobierał w Antwerpii, Londynie, Berlinie oraz Brukseli. Podczas I wojny światowej pracował w jednym z instytutów przy Uniwersytecie Kolońskim. W czasach II Rzeczypospolitej wykładał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz w Wyższej Szkole Handlowej (późniejszej Szkole Głównej Handlowej). Publikował nie tylko w języku ojczystym, lecz także po niemiecku i angielsku. Zginął w tragicznym wypadku w Wilnie.

Zainteresowania naukowe Lewińskiego były bardzo szerokie. Swoje prace poświęcał w szczególności kwestiom teoretycznym, dziejom gospodarczym oraz historii myśli ekonomicznej. W tej dziedzinie najbardziej cenił ...

Czytaj cały artykuł