Przyjaźń i braterstwo [10]

Przyjaźń i braterstwo to największe bogactwo (10 PLN + 10 UAH)

Seria: brak
Nominał: 10 zł
Metal: 999/1000 Ag
Wymiary: 26.42x50.00 mm
Waga: 31.1 g
Stempel: lustrzany
Naklad: 10000 sztuk
Rant: gładki
Dodatek: tampondruk, zestaw 2 monet: 10 złotych, 10 hrywien
Data emisji: 2023-08-24
Cena emisyjna: 950 zł
Rewersy monet polskiej i ukraińskiej przedstawiają dwie postacie siedzące przy stole, dzielące się chlebem i winem. Poniżej znajduje się element zdobniczy, który po złożeniu dwóch monet utworzy na tle obrusu kwiat – symbol nadziei, życia i rozwoju.

Centralnie postać mężczyzny siedzącego przy stole i trzymającego w dłoniach przełamany chleb, poniżej fragment dekoracyjnego elementu. Wzdłuż lewego brzegu, od dołu ku górze, napis: PRZYJAŹŃ I BRATERSTWO TO NAJWIĘKSZE BOGACTWO.
Awersy monet przedstawiają wstęgi w barwach flag Ukrainy i Polski. Zdobione są godłem Ukrainy oraz wizerunkiem orła ustalonym dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. W dolnej części monet znajdują się ozdobne rysunki przedstawiające ludzkie postacie. Kompozycje symbolizują obecną sytuację obu krajów: ukraińska moneta uosabia niebezpieczeństwa wojny i opór ludu, a polska pokazuje pomoc i współczucie.

U góry, na tle stylizowanej wstęgi o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, wyodrębniona płaszczyzna w kształcie owalu z wizerunkiem orła ustalonym dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, poniżej wstęgi, z prawej strony, oznaczenie roku emisji: 2023. U dołu kompozycja przedstawiająca stylizowane postacie ludzkie i serca, na ich tle wyodrębniona płaszczyzna w kształcie owalu z napisem: 10 ZŁ. Wzdłuż prawego brzegu, od dołu ku górze, napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA, poprzedzony znakiem Mennicy Polskiej SA: m / w lub poprzedzony znakiem Wytwórni Banknotów i Monet Narodowego Banku Ukrainy.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
www.numisklep.pl 1010.00
1010.00  
www.omega-numizmaty.pl 1100.00
www.coin24.pl 1145.00
www.goldon.pl 1150.00
1199.00  
www.numizmatyczny.com 1250.00
www.numizmatyczny.pl 1299.00
1379.00  
www.mdnumi.pl 1399.00
www.e-kolekcjoner.pl 1499.00
www.supermonety.pl 1499.99

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

Przyjaźń i braterstwo to największe bogactwo

Rosyjska inwazja na Ukrainę doprowadziła do jednego z największych kryzysów humanitarnych we współczesnej historii tej części świata. Od początku wojny dziesiątki tysięcy Ukraińców, głównie kobiet i dzieci, znajdowało każdego dnia schronienie w Polsce, otrzymując niezbędną pomoc już na granicy. Polskie rodziny przyjęły do swoich domów miliony Ukraińców, nikt nie został bez dachu nad głową. Broniący Ojczyzny Ukraińcy z wdzięcznością podkreślają, że najważniejsze jest dla nich bezpieczeństwo najbliższych, życzliwy stosunek do ich rodzin i możliwość kontynuowania nauki przez dzieci.

Solidarność z walczącymi o wolność jest jednym z fundamentów polskiej tożsamości narodowej. Pomoc udzielana ...

Czytaj cały artykuł