Gościkowo-Paradyż [5]

Gościkowo-Paradyż – pocysterski zespół klasztorny

Seria: Odkryj Polskę
Nominał: 5 zł
Metal: (MN25/CuAl6Ni2) MN
Średnica: 24 mm
Waga: 6.54 g
Stempel: zwykły
Naklad: 1000000 sztuk
Rant: moletowany nieregularnie; na boku ośmiokrotnie powtórzony napis: NBP, co drugi odwrócony o 180 stopni, rozdzielony gwiazdkami
Dodatek: efekt kątowy
Data emisji: 2023-11-08
Cena emisyjna: 5 zł
Centralnie, na wyodrębnionej płaszczyźnie w kształcie koła wypełnionej falistymi liniami, wizerunek kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Marcina z Tours oraz fragment zabudowań zespołu klasztornego opactwa cysterskiego w Gościkowie-Paradyżu. W otoku, u góry, półkolem napis: GOŚCIKOWO-PARADYŻ, u dołu półkolem napis: POCYSTERSKI ZESPÓŁ KLASZTORNY, pomiędzy napisami, z lewej strony perełka. Z prawej strony, w otoku, wyodrębnione pole, na którym w zależności od kąta patrzenia jest widoczny napis: NBP albo rok: 2023.
Centralnie na wyodrębnionej płaszczyźnie w kształcie koła wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Poniżej orła półkolem oznaczenie roku emisji: 2023. W otoku, u góry, półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA; u dołu półkolem napis: 5 ZŁOTYCH, poprzedzony oraz zakończony perełką. Pod orłem, po prawej stronie, znak mennicy: m / w.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
6.99  
www.goldon.pl 7.00
7.93  
7.99  
www.numizmatyczny.com 7.99
8.00  
www.numisklep.pl 8.00
8.00  
8.99  
www.coin24.pl 9.90
10.00  
10.00  
10.00  
www.e-kolekcjoner.pl 12.00

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

Gościkowo-Paradyż – pocysterski zespół klasztorny

Historia klasztoru w Paradyżu rozpoczęła się 29 stycznia 1230 r., kiedy Mikołaj Bronisz, wojewoda wielkopolski, podarował zakonowi cystersów z brandenburskiego opactwa w Lehninie dziewięć wsi oraz osadę Gościkowo nad Paklicą. Zakonnicy przybyli na te tereny sześć lat później i nadali siedzibie nazwę Paradisus Matris Dei (Raj Matki Bożej). Wznieśli drewniane zabudowania wraz z kaplicą, a około 1250 r. rozpoczęli budowę murowanego kościoła, ukończoną w 1288 r. Wzniesiony w stylu gotyckim kościół został konsekrowany w 1397 r.

W kolejnych latach opactwo stało się ważnym ośrodkiem życia intelektualnego. Było z nim związanych wielu uczonych, z których największą sławę zyskał Jakub z Paradyża, późniejszy ...

Czytaj cały artykuł