Gościkowo-Paradyż [5]

Gościkowo-Paradyż – pocysterski zespół klasztorny

Seria: Odkryj Polskę
Nominał: 5 zł
Metal: (MN25/CuAl6Ni2) MN
Średnica: 24 mm
Waga: 6.54 g
Stempel: zwykły
Naklad: 1000000 sztuk
Rant: moletowany nieregularnie; na boku ośmiokrotnie powtórzony napis: NBP, co drugi odwrócony o 180 stopni, rozdzielony gwiazdkami
Dodatek: brak
Data emisji: 2023-11-08
Cena emisyjna: 5 zł
Centralnie, na wyodrębnionej płaszczyźnie w kształcie koła wypełnionej falistymi liniami, wizerunek kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Marcina z Tours oraz fragment zabudowań zespołu klasztornego opactwa cysterskiego w Gościkowie-Paradyżu. W otoku, u góry, półkolem napis: GOŚCIKOWO-PARADYŻ, u dołu półkolem napis: POCYSTERSKI ZESPÓŁ KLASZTORNY, pomiędzy napisami, z lewej strony perełka. Z prawej strony, w otoku, wyodrębnione pole, na którym w zależności od kąta patrzenia jest widoczny napis: NBP albo rok: 2023.
Centralnie na wyodrębnionej płaszczyźnie w kształcie koła wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Poniżej orła półkolem oznaczenie roku emisji: 2023. W otoku, u góry, półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA; u dołu półkolem napis: 5 ZŁOTYCH, poprzedzony oraz zakończony perełką. Pod orłem, po prawej stronie, znak mennicy: m / w.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
6.99  
www.goldon.pl 7.00
7.93  
www.mdnumi.pl 7.99
www.numizmatyczny.com 7.99
www.alegan.pl 8.00
www.numisklep.pl 8.00
8.00  
8.99  
www.coin24.pl 9.90
10.00  
10.00  
10.00  
www.e-kolekcjoner.pl 12.00

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

Gościkowo-Paradyż – pocysterski zespół klasztorny

Historia klasztoru w Paradyżu rozpoczęła się 29 stycznia 1230 r., kiedy Mikołaj Bronisz, wojewoda wielkopolski, podarował zakonowi cystersów z brandenburskiego opactwa w Lehninie dziewięć wsi oraz osadę Gościkowo nad Paklicą. Zakonnicy przybyli na te tereny sześć lat później i nadali siedzibie nazwę Paradisus Matris Dei (Raj Matki Bożej). Wznieśli drewniane zabudowania wraz z kaplicą, a około 1250 r. rozpoczęli budowę murowanego kościoła, ukończoną w 1288 r. Wzniesiony w stylu gotyckim kościół został konsekrowany w 1397 r.

W kolejnych latach opactwo stało się ważnym ośrodkiem życia intelektualnego. Było z nim związanych wielu uczonych, z których największą sławę zyskał Jakub z Paradyża, późniejszy ...

Czytaj cały artykuł