Pamięci Rodziny Ulmów [50]

Pamięci Rodziny Ulmów

Seria: brak
Nominał: 50 zł
Metal: 999/1000 Ag
Średnica: 45 mm
Waga: 62.2 g
Stempel: zwykły
Naklad: 5000 sztuk
Rant: gładki
Dodatek: oksyda, bursztyn
Data emisji: 2024-02-22
Cena emisyjna: 950 zł
Pośrodku wizerunek Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci, z lewej strony Władysław, Stanisława i Maria, z prawej strony Franciszek, Antoni i Barbara. U dołu kontur domu z bursztynem w kształcie serca. Wzdłuż górnego brzegu półkolem napis: PAMIĘCI RODZINY ULMÓW.
Pośrodku pionowo liść palmy i gałązka lilii z siedmioma kwiatami. Z lewej strony napis: 50 ZŁ, z prawej strony wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, pod orłem, po prawej stronie, znak mennicy: m / w. Wzdłuż brzegu półkolem napisy, u góry: RZECZPOSPOLITA POLSKA 2024, u dołu: BŁOGOSŁAWIENI SAMARYTANIE.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
1295.00  
www.monety.gdynia.pl 1299.00
www.goldon.pl 1330.00

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

Pamięci Rodziny Ulmów

Markowa to wieś położona kilka kilometrów od Łańcuta. W przededniu wybuchu II wojny światowej liczyła około 4,5 tys. mieszkańców, w tym 120 Żydów. W pierwszej połowie 1942 r. na tych terenach Niemcy wprowadzili restrykcje wynikające z zarządzenia Generalnego Gubernatora Hansa Franka z 15 października 1941 r., które dotyczyły m.in. niemal całkowitego odcięcia dostępu do żydowskich dzielnic mieszkaniowych i zakazu opuszczania gett przez Żydów, a także wprowadzenia kary śmierci za pomoc udzielaną im przez mieszkańców Generalnego Gubernatorstwa.

Wiktoria i Józef Ulmowie byli małżeństwem od 1935 r. i mieli sześcioro dzieci: Stanisławę, Barbarę, Władysława, Franciszka, Antoniego oraz Marię. Pracując w gospodarstwie rolnym, ...

Czytaj cały artykuł