Insurekcja kościuszkowska [50]

230. rocznica insurekcji kościuszkowskiej

Seria: brak
Nominał: 50 zł
Metal: 999/1000 Ag
Wymiary: 32x50 mm
Waga: 62.2 g
Stempel: zwykły
Naklad: 6000 sztuk
Rant: gładki
Dodatek: wysoki relief
Data emisji: 2024-05-14
Cena emisyjna: 1000 zł
Wizerunek fragmentu płaskorzeźby Alfreda Dauna z 1896 r. „Święcenie pałaszy” znajdującej się na murze domku loretańskiego przy klasztorze ojców kapucynów w Krakowie, przedstawiającej postacie generałów Tadeusza Kościuszki i Józefa Wodzickiego oraz kapucyna, ojca Tadeusza Krawczyńskiego. U dołu, na wyodrębnionej płaszczyźnie, napis: 230. ROCZNICA INSUREKCJI / KOŚCIUSZKOWSKIEJ.
Kompozycja broni z okresu insurekcji kościuszkowskiej przedstawiająca skrzyżowane szable i kosy. U góry, wzdłuż brzegu, od lewej strony ku górze, częściowo półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA 2024, poniżej, z prawej strony, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, pod orłem, po prawej stronie, znak mennicy: m / w; u dołu, z lewej strony, napis: 50 ZŁ.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

230. rocznica insurekcji kościuszkowskiej

Celami insurekcji kościuszkowskiej były „wolność, całość, niepodległość” Rzeczypospolitej. Decyzję o powstaniu podjęli, na wieść o II rozbiorze, przywódcy Sejmu Czteroletniego, przebywający na emigracji. Przeznaczony na naczelnika insurekcji Tadeusz Kościuszko, bohater wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych oraz wojny z Rosją w 1792 r., zabiegał o wsparcie ze strony rewolucyjnej Francji – bezskutecznie.

W kraju szerzył się spisek, zarówno w armii, jak i wśród cywilów. Sygnałem powstańczym stał się wymarsz brygady gen. Antoniego Madalińskiego z Ostrołęki na południe w nocy z 12 na 13 marca 1794 r. Brygada miała ściągnąć na siebie rosyjskie wojska, by w wolnym dzięki temu Krakowie mógł wystąpić ...

Czytaj cały artykuł