Insurekcja kościuszkowska [100]

230. rocznica insurekcji kościuszkowskiej

Seria: brak
Nominał: 100 zł
Metal: 900/1000 Au
Średnica: 21 mm
Waga: 8 g
Stempel: lustrzany
Naklad: 1200 sztuk
Rant: gładki
Dodatek: brak
Data emisji: 2024-05-14
Cena emisyjna: 2900 zł
Popiersie generała Tadeusza Kościuszki z Orderem Virtuti Militari oraz amerykańskim Orderem Cyncynata; w tle stylizowany sztandar. Wzdłuż górnego brzegu półkolem napis: 230. ROCZNICA INSUREKCJI KOŚCIUSZKOWSKIEJ.
U góry, na wyodrębnionej poziomą linią płaszczyźnie, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, pod orłem, po prawej stronie, znak mennicy: m / w, z prawej strony orła napis: 100 ZŁ, poniżej orła napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA 2024. Pod poziomą linią fragment chorągwi 1. Regimentu Grenadierów Krakowskich z dewizą „ZYWIĄ Y BRONIĄ” oraz snopem zboża, czapką magierką, z wieńcem laurowym wokół i ze skrzyżowaną kosą i piką w tle.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
3050.00  
3185.00  
3190.00  
www.numizmatyczny.com 3200.00

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

230. rocznica insurekcji kościuszkowskiej

Celami insurekcji kościuszkowskiej były „wolność, całość, niepodległość” Rzeczypospolitej. Decyzję o powstaniu podjęli, na wieść o II rozbiorze, przywódcy Sejmu Czteroletniego, przebywający na emigracji. Przeznaczony na naczelnika insurekcji Tadeusz Kościuszko, bohater wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych oraz wojny z Rosją w 1792 r., zabiegał o wsparcie ze strony rewolucyjnej Francji – bezskutecznie.

W kraju szerzył się spisek, zarówno w armii, jak i wśród cywilów. Sygnałem powstańczym stał się wymarsz brygady gen. Antoniego Madalińskiego z Ostrołęki na południe w nocy z 12 na 13 marca 1794 r. Brygada miała ściągnąć na siebie rosyjskie wojska, by w wolnym dzięki temu Krakowie mógł wystąpić ...

Czytaj cały artykuł