Ofiarom obozu Stutthof [10]

Ofiarom obozu koncentracyjnego Stutthof

Seria: brak
Nominał: 10 zł
Metal: 999/1000 Ag
Średnica: 32 mm
Waga: 14.14 g
Stempel: lustrzany
Naklad: 10000 sztuk
Rant: gładki
Dodatek: brak
Data emisji: 2024-08-27
Cena emisyjna: 220 zł
Centralnie Brama Śmierci prowadząca do głównej części niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Stutthof, z jej lewej i prawej strony stylizowany drut kolczasty oraz u dołu, na wyodrębnionych płaszczyznach, fragmenty oznakowań więźniów obozu. U góry, wzdłuż brzegu, półkolem napis: OFIAROM OBOZU KONCENTRACYJNEGO, poniżej napis: STUTTHOF.
Z lewej strony wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, pod orłem, po prawej stronie, znak mennicy: m / w. Półkolem, wzdłuż lewego brzegu, od dołu ku górze, napisy: RZECZPOSPOLITA POLSKA 2024, u dołu: 10 ZŁ. Z prawej strony, na wyodrębnionej płaszczyźnie, fragmenty oznakowań więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Stutthof.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

Ofiarom obozu koncentracyjnego Stutthof

Stutthof to niemiecka nazwa miejscowości Sztutowo na Mierzei Wiślanej. Słowo to stało się synonimem hitlerowskiego terroru w północnej Polsce w czasie II wojny światowej.

Od 2 września 1939 r. w lesie w okolicy wsi Stutthof – przed wojną znajdującej się na terenie Wolnego Miasta Gdańska – funkcjonował obóz, w którym niemieccy naziści osadzali ludzi uznanych przez nich za szkodliwych dla III Rzeszy. Formalnie miał status obozu koncentracyjnego od 7 stycznia 1942 r., jednak jego zbrodniczy charakter od początku nie budził wątpliwości.

Pierwszymi więźniami obozu byli działacze polskich organizacji w Wolnym Mieście Gdańsku, w tym wielu przedstawicieli inteligencji. Przez cały okres wojny trafiło tam około ...

Czytaj cały artykuł